Każda osoba, każda rodziny, budując dom bierze pod uwagę zupełnie różne kwestie. Dla niektórych będzie się liczyło duże podwórko, dla innych duży salon. W podobnej sytuacji znajdują się rodziny wielodzietne. Tutaj należy wziąć pod uwagę także potrzeby dzieci oraz to, że z biegiem czasu będą się one zmieniać.
Gdy nasza rodzina jest wielodzietna to jedną z najważniejszych rzeczy będzie tu oczywiście komfort. Jest nas dużo, więc taki dom także będzie musiał mieć większą powierzchnię. Każdy mieszkaniec powinien czuć się wygodnie, mieć swój kąt i swoją prywatność. W takim przypadku nawet warto jest zrezygnować z różnych rozwiązań, związanych z nowoczesnym designem, a postawić jeszcze bardziej na funkcjonalność.
Projekt, który sprawdzi się najlepiej to ten, który będzie zawierał dokładnie tyle pokoi, ile jest członków rodziny. Oczywiście może być ich więcej. To nawet lepiej. Aby wspierać integrację, przyda się nam co najmniej jedno wielkie pomieszczenie, w którym pomieścimy całą rodzinę przy niedzielnym obiedzie. To wszystko wiąże się z powierzchnią naszego domu. Będzie potrzebna nam też prawdopodobnie duża działka, by taki projekt mógł się urzeczywistnić. Co jednak jeśli nie możemy sobie na to pozwolić? Wtedy dobrze jest pomyśleć nad rozwiązaniami alternatywnymi. Możemy na przykład zagospodarować w dowolny sposób piwnicę, albo zrobić poddasze użytkowe.
Tutaj na przykład piwnica jest dużo droższym rozwiązaniem niż poddasze, dlatego ta druga opcja finansowo bardziej się nam opłaca, jednak w każdym przypadku na pewno będą to pieniądze dobrze zainwestowane. Na poddaszu możemy umieścić pokoje dzienne sypialnie, czy inne pomieszczenia. Dzięki temu zawsze zaoszczędzimy trochę miejsca. Dodatkowo poddasze, które jest zamieszkiwane sprawie, że ogródek nie jest tak bardzo zacieniony, co dla wielu rodzin może okazać się bardzo dużym plusem.