Ważną rzeczą w funkcjonalnośći całego domu jest poziom izolacji, jaki nam zapewnia. Nie pozostaje to bez znaczenia, szczególnie w porach roku, gdy pojawiają się minimalne i maksymalne temperatury w kraju. Jeżeli od samego początku zadbamy o poprawną izolacyjność poszczególnych elementów w naszym domu, to w zimie nie będzie nam uciekać tak cenne wtedy ciepło, a w lecie nie będziemy się musieli męczyć z upałem. Możemy w tym celu zastosować wiele różnych rozwiązań. Niektóre z nich sprawdzają się lepiej, inne gorzej.
Skuteczną opcją jest zainstalowanie klimatyzacji. Coraz częściej w domach jednorodzinnych stosuje się klimatyzację ekologiczną.
I jest to bardzo dobry pomysł, bo znacznie podnosi energooszczędność naszego domu. Co za tym idzie, nasze rachunki są dużo niższe, a to zapewne dla większości z nas będzie raczej powodem do radości. Klimatyzacja też pomaga zminimalizować emisję gazów, a także płynów, mających szkodliwy wpływ na środowisko oraz na nasz dom.
Aby móc zainstalować w domu akurat ten typ klimatyzacji, będziemy potrzebowali pompy ciepła. Następną potrzebną nam rzeczą jest wymiennik gruntowy. Bez tego niestety wiele nie zrobimy. Pomysł wykorzystania czegoś takiego jednak okaże się dla nas niesamowicie korzystny, bo zużycie energii w naszym domu spadnie aż siedmiokrotnie. To bardzo dużo. Różnica ta jest zdecydowanie odczuwalna. Wtedy też nie musimy już na zewnątrz umieszczać żadnych dodatkowych elementów. Stwarzamy tym sposobem wielki system, który będzie dla nas działał, kiedy tylko chcemy, a nawet w zimie. W końcu dzięki niemu będziemy mogli także ogrzać nasz dom o tej porze roku w sposób bezproblemowy. Będziemy musieli jedynie dostarczyć ciepłej wody do zbiornika. Wymienniki w klimatyzacji ekologicznej posiadają specjalne filtry, które gwarantują oczyszczenie powietrza w naszym domu ze wszystkich raczej niepotrzebny w nim substancji. Niewykorzystaną wodę możemy zawsze wykorzystać do podlewania ogrodu, więc też oszczędzamy do tego wszystkiego i czas i zasoby.